5kits

Pomysł na weekend cz. VII – Newcastle Uppon Tyne

Author: Andrzej  |  Category: Pomysł na weekend

28/06/2008 08:54 Newcastle upon Tyne – (łac. Pons Aeli) miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.

Ośrodek przemysłu stoczniowego, także przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, chemicznego, wydobycie węgla kamiennego. Są tam zabytkowe kościoły (katedra z XIV, XV w.), zamek (Blake Gate XIII w.). Siedziba klubu piłkarskiego Premiership, Newcastle United F.C.

Tyle propagandy z wikipedii. A z odczuć własnych – piękne portowe miasto z olbrzymimi mostami, z setkami pubów i lokali – głównie chyba z racji nieustająco barowej pogody – wieje, pada, pada i wieje. W cyklu naprzemiennym. Dla miłośników takich klimatów- raj. By nie tracić lata – można się tam wybrać easyJetem pod koniec września i na początku października (konkretnie wylot z Krakowa 29 września, powrót 1 października – cena 77GBP (ok. 450 PLN). Dramatycznych różnic w pogodzie raczej nie będzie, a puby i nocne lokale można odwiedzać w każdej porze roku.

Osobiście polecam pub The Globe (Railway Street NE4 7AD Newcastle Upon Tyne) położony niedaleko dworca kolejowego. To pierwszy w Newcastle lokal z polskim jedzeniem (mmm.. pierś kurczaka nadziewana warzywami i szynką – rewelacja), świetnie zaopatrzonym barem (aż trudno było uwierzyć że daleko od domu znajdę Żubra, Okocim, nawet Perłę – o Tyskim i Żywcu nie wspominając). To także miejsce spotkań rodaków na obczyźnie, punkt wymiany informacji mogący ułatwić znalezienie pracy. A to wszystko w otoczeniu wybuchowej mikstury wspaniałych osobowości – brytyjski spokój (Yazuś), amerykański luz (Liz), oraz wszystko co dobre – bo polskie (Kinga, Iza – Koyot oraz Monika).

Andrzej

Tags: , , ,

Leave a Reply