5kits

Pomysł naweekend cz. VI – Sztokholm

Author: Andrzej  |  Category: Linie lotnicze, Pomysł na weekend

Sztokholm10/06/2008 17:06 Sztokholm – największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej.
Miasto zamieszkuje 788 269 osób, ale cały zespół miejski – 1 641 800 (czerwiec 2007, Statistics Sweden).
Niektórzy badacze wywodzą nazwę miasta od stock – pień, pal, belka i holme – wyspa, wysepka.

W mieście jest ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzane są Muzeum Okrętu Vasa i Skansen na Djurgården.

Miasto po raz pierwszy pojawia się w staro-skandynawskich sagach jako Agnafit, i jest łączone z mitologicznym królem szwedzkim, Agne. Pierwszy raz Sztokholm pojawia się w dokumentach w roku 1252, kiedy to kopalnie w Bergslagen uczyniły z niego ważne miejsce w dziedzinie handlu żelazem.

Rozwój miasta rozpoczął się w XIII wieku od części zwanej dzisiaj Gamla Stan – Stare Miasto. Za założyciela miasta uważany jest jarl Birger. Od 1436 Sztokholm jest stolicą Szwecji. Po okresie walk szwedzko-duńskich w XV i XVI w. w 1523 r. Sztokholm został zdobyty ostatecznie przez Gustawa I Wazę.

Na Gamla Stan (Stare Miasto) znajduje się, ukończony w roku 1754, rokokowo-gustawiański murowany Pałac Królewski, wybudowany po wielkim pożarze, jaki zniszczył niemal całe drewniane wówczas Stare Miasto. Niedaleko Gamla Stan na Riddarsholm znajduje się Riddarholmskyrkan – nieczynny od dawna kościół, zbudowany przez franciszkanów w 1280 roku. Kościół spełnia od dawna rolę nekropolii królów szwedzkich. Ratusz sztokholmski pochodzi z początków XX wieku.

Źródło: pl.wikipedia.org

Tyle teorii, a praktycznie – bardzo miła i niedroga wyprawa – przelot norwegianem (www.norwegian.no) – wylot w piątek 27 czerwca, powrót w poniedziałek 30 czerwca – cena ok. 230 EURO , na miejscu transport z lotniska dość drogi – Arlanda Express 220 SEK (ok. 22 EUR) w jedną stronę. Nockę można spędzić w niedrogim hotelu (dobrze robić rezerwacje przez expedia.com – mi się udało znaleźć elegancki hotel w samym centrum za 100 USD za noc – taniej niż Ibis) lub też można ryzykować z hostelem. Rozrywek moc, miasto piękne. Serdecznie polecam! Sprawdzone.

Tags: , , ,

2 Responses to “Pomysł naweekend cz. VI – Sztokholm”

  1. Gorąca promocja sterling.dk - 65000 biletów za 499 DKK / SEK / NOK - blog.airfly.pl Says:

    [...] Jako że i na liście miast objętych promocją znalazł się również Kraków – można pomyśleć o organizacji własnego długiego weekendu w Kopenhadze lub w Sztokholmie. [...]

  2. Midsummer z norwegianem - promocja do Szwecji, Danii - blog.airfly.pl Says:

    [...] przewoźnik informuje o promocji na bilety lotnicze do Sztokholmu oraz Kopenhagi. Wybierz się w niezwykłą podróż do Skandynawii wraz, świętować najdłuższą [...]

Leave a Reply