buy hypertropin

Tajemnice biletu lotniczego – składniki ceny biletu

Author: Andrzej  |  Category: Bilety lotnicze, Linie lotnicze, Lotniska

Dzisiaj zajmiemy się rozszyfrowaniem kalkulacji ceny biletu lotniczego. Składa się ona z podstawy taryfy (base fare), podatków (tax), oraz opłaty transakcyjnej (transaction fee). Najciekawszym i najbardziej skomplikowanym w swej budowie jest podatek. Jest to suma podatku VAT, opłaty paliwowej (oprotestowanej i wycofanej na przykład z lotnisk w Skandynawii . Opłata ta jest zależna od linii lotniczych i na tych samych rejsach obsługiwanych przez różnych przewoźników kwota może być różna. To powoduje różnicę w całkowitej cenie biletu) , opłaty lotniskowej (wylotowej) , oraz wielu innych tajemniczych opłat (jak na przykład opłata za zabezpieczenie bagażu (doliczana tylko we Włoszech) , opłata za przejście przez rękaw, przejazd autobusem). Każde lotnisko ma prawo ustalać swoje własne elementy podatku i są one określone dla każdego rejsu. Często wygląda to na umowę między liniami lotniczymi a lotniskiem – duża część base fare jest przerzucana na opłaty lotniskowe (tax) a następnie refakturowana na linie lotnicze. Ma to wiele korzyści dla linii lotniczych – marketingową – można podać zaniżoną cenę biletu podając samą opłatę base fare. Prowizje dla pośredników (biur podróży i innych firm) liczone są zawsze od base fare, więc poprzez zaniżanie base fare prowizje automatycznie będą niższa.

Podstawa taryfy wg. definicji to cena biletu lotniczego ustalana przez linie lotnicze przed dodaniem podatków. Wszelkie prowizje pośredników liczone są zawsze od podstawy taryfy.

Opłata transakcyjna – to opłata za wystawienie biletu doliczana przez pośrednika reprezentującego linię lotniczą przy sprzedaży biletu – jest to najczęściej biuro podróży. Kwota tej opłaty ustalana jest indywidualnie przez biuro i wynosi najczęściej od 40 do 150 PLN

Podatki często wyświetlane w internetowych systemach rezerwacji biletów lotniczych jako jedna wartość, w rzeczywistości są sumą wielu składników:

Przykladowa kalkulacja na trasie Warszawa – Atlanta:

BF PLN  TX PLN  TX PLN  TX PLN TOTAL PLN
XW TAX  AY TAX  XT TAX
001- 12530.00  60.00   5.47  851.79  13447.26 YRWB
12530.00  60.00   5.47  851.79  13447.26 TTL *LOWES
T FARE
ADT WAW DL X/AMS DL ATL M2700.89DL X/PAR DL
WAW M2700.88NUC 5401.77END ROE2.31961DL
XT67.34US10.93XA15.31XY12.03YC 20.55CJ
17.60RN6.77VV45.87FR16.01QX629.54YQ9.84XF ATL4.5

BF- base fare, podstawa taryfy,

YQ,YR – zależne od przewoźnika opłaty paliwowe. To one mają największy wpływ na cenę biletu. Prawdopodobnie tutaj ukryte są wszelkie koszty przerzucone z base fare (w tym przypadku jest to 629 PLN).

XW tax -podatek lotniskowy – opłata wylotowa liczona za każdego odlatującego z portu lotniczego pasażera. Opłata ta jest zróżnicowana dla każdego lotniska (dla Warszawy i lotów krajowych to 24PLN, loty międzynarodowe to 60PLN, Poznań to 25PLN, Wielka Brytania – od 10GBP (loty krajowe) do 80GBP (loty poza EU)) ,

EX - podatek bagażowy – dodawany zawsze, niezależnie czy pasażer posiada bagaż czy nie. Podatek ten dodawany jest tylko na włoskich lotniskach.

XX – to 7% VAT od base fare w rejsach krajowych,

XT tax – kombinacja różnych innych opłat lotniskowych (tu właśnie ukryte są wszelkie tajemnicze, specyficzne dla każdego lotniska opłaty),

XA – podatek na ochronę przyrody i zwierząt (tylko przy lotach do USA)

XY – podatek imigracyjny i naturalizacyjny (tylko przy lotach do USA)

YC – podatek dla przybywających na terytorium celne USA

Podatki doliczane na lotniskach USA zwane są grupowo PFC (Passenger Facility Charges) i są to podatki: US, XA, XY, CJ, RN, VV, QX.

To tylko niewielka część podatków. Postaram się w miarę możliwości dodawać nowe. Jak widać temat rzeka i miejsce do ukrycia przeróżnych opłat które ponoszą finalnie pasażerowie :)

YRWB - to nazwa podstawy taryfy od której liczona jest cena biletu.Andrzej

Tags: , , , , , , ,

3 Responses to “Tajemnice biletu lotniczego – składniki ceny biletu”

 1. Sinus Says:

  Ja w swoim bilecie znalazłem jeszcze coś takiego:
  - Dopłata za paliwo i bezpieczeństwo (YQ)
  - Opłata serwisowa pasażerska – międzynarodowa (RA)

  Niektóre kraje (np. Wenezuela) stosują też „government tax” który linie muszą doliczyć do biletu, a wynosi grubo ponad 50$ i trafia do kasy rządu.

 2. Andrzej Says:

  Dzieki :-) To temat rzeka, więc może wspólnymi siłami rozszyfrujemy wszystko co tam siedzi ;-)

 3. Air France oraz KLM podnoszą wysokość opłat paliwowych - blog.airfly.pl Says:

  [...] co to  oznacza dla nas ? Pewnie podwyżkę cen biletów. W końcu opłaty paliwowe płacą [...]

Leave a Reply